Preferencje formatu daty

William Hudson z designforusability.com przeprowadził badanie preferencji formatu dat wśród niespełna 1000 osób, które zostały poproszone o napisanie daty „Drugi sierpnia tego roku” w preferowanym formacie.

Poniżej preferencje dla 3 formatów:

% Badanych w formacie miesiąc/dzień/rok (n = 435)

% Badanych w formacie dzień/miesiąc/rok (n = 435)

% Badanych w formacie rok/miesiąc/dzień  (n = 30)

Najważniejszy wniosek, który z tego płynie to chyba to, że każdy wpisuje datę inaczej. Więc zamiast karać użytkownika komunikatami błędów róbmy formularze dat tak, aby inteligentnie akceptowały wpisaną datę w dowolnym formacie (np. nie wymagały poprzedzających zer) i zawsze umożliwiały wpisanie daty z klawiatury.

Pod koniec zeszłego roku podobny temat dyskutowano na grupie Dostępnośći i Użyteczność z goldenline.pl – zachęcam do przejrzenia dyskusji. Można znaleźć tam także ciekawe linki.

/KUBA:)

6 odpowiedzi
 1. eL
  eL says:

  „zamiast karać użytkownika komunikatami błędów róbmy formularze dat tak, aby inteligentnie akceptowały wpisaną datę w dowolnym formacie (np. nie wymagały poprzedzających zer)”

  o ile przykład jest logicznym rozumowaniem o tyle bardziej rozszerzone rozumowanie jest przesadą… nie da się akceptować dat w dowolnych formatach… bo co zrobić jak ktoś wpisze 01-02-03?!

  Odpowiedz
 2. Godryk
  Godryk says:

  Przekodować na przyjęty w danym miejscu (wątpię, aby akurat obowiązywał taki niejednoznaczny) i pozwolić wyedytować. Choćby w formie popupa „czy masz na myśli 3 lutego 2001?” wyskakującego przy wyjściu z danego pola.

  Inna rzecz, że metoda badania i interpretacja wyników bardzo silnie zależą od języka i preferencji danego kraju. W Polsce datę rozdziela się albo kropkami (format teoretycznie ogólnie przyjęty): DD.MM.RR (ew. RRRR) , albo dywizami (kreskami, zgodnie z normami technicznymi) – RR-MM-DD (ew. też cztery cyfry roku). Znak rozdzielajacy decyduje o kolejności odczytu. Natomiast w podpisach wykresów widziałem i angielski August, i węgierski augusztus. więc mam poważne wątpliwości, czy te wyniki w ogóle uwzględniały kwestię lokalizacji…

  Odpowiedz
 3. Paulina N
  Paulina N says:

  Analogicznie do kwot wpisywanych do formularzy. Przyjęto od jakiegoś czasu, że część dziesiętną powinno rozdzielać się kropkami, ale w wielu przypadkach użytkowcy odruchowo wpisują przecinek. Tak jak za granicą ten schemat jest już od dawna przyjęty tak u nas dopiero zaczyna się pojawiać. To często mylące i odstaraszające użytkowników ze strony.

  Odpowiedz
 4. KPK
  KPK says:

  Badanie na pewno nie uwzględniało lokalizacji, ale nie osłabia to wniosku: każdy wpisuje inaczej (ściślej: nie ma jednoznacznie dominującego wariantu). Gdyby podobne badanie przeprowadzić w Polsce – wniosek byłby niemal na pewno taki sam: 23.07.2009 będzie szło łeb w łeb z 23-07-2009, a tuż za nimi znajdzie się 23-07-09, 23-7-09 itd.

  Odpowiedz
 5. Ewa
  Ewa says:

  szkoda, bo to jednak badania anglojęzyczne (amerykańskie?:) ), a wiadomo, że my, tu w Polsce, mamy zupełnie inne preferencje daty;-) (dla mnie to absurd pisać dzień w środku daty… czy tylko dla mnie?)

  Odpowiedz

Odpowiedz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *