Responsive Web Design a coraz większe ekrany
Metodyka projektowania zgodnego z zasadami Responsive Web Design stała się tak powszechna, że obecnie jest wyznacznikiem standardu. Odkąd metoda ta zaczęła się pojawiać wyzwaniem dla projektantów było: jak przenieść kontent mieszczący się na monitorach komputerów na małe wyświetlacze smatphone’ów? Jednak RWD dotyczy nie tylko zmniejszania kontentu, ale również prezentacji treści na coraz większych rozdzielczościach. W tym momencie projektanci stoją przed dylematem: jak zoptymalizować strony na małe i wielkie rozdzielczości.
Według raportu W3 99% użytkowników posiada urządzenia z rozdzielczością 1024x768 pikseli lub większą, a 78% użytkowników posiada urządzenia z rozdzielczością wyższą niż 1366x768 pikseli. Wiele osób korzysta z ekranów full HD, których rozdzielczość może wynosić 1920 x 1080 pikseli. Dodatkowo coraz więcej telewizorów posiada wbudowane przeglądarki internetowe. Coraz więcej osób zaczyna przeglądać strony na swoich 50 calowych telewizorach.
Projektowanie na tak duże rozdzielczości znacznie różni się od projektowania na standardową rozdzielczość 1024 pikseli. Naszym celem nie jest rozszerzanie ramek czy zablokowanie momentu, do którego elementy będą się rozciągać. Sposób przeglądania i postrzegania stron na dużych wyświetlaczach jest inny od tego na standardowych rozdzielczościach. Dlatego należy zidentyfikować i zbadać to jak użytkownicy odbierają takie strony, na których miejscach ich wzrok się zatrzymuje, które obszary są kompletnie pomijane. Należy również pamiętać o typografii i szerokości kolumn tekstu. Samo rozszerzanie szerokości kolumn lub powiększenie fontu może sprawić, że tekst będzie nieczytelny.
Jednak fakt, że użytkownicy zaczynają korzystać z coraz większych ekranów nie oznacza, że musimy każdą stronę przystosować do tej rozdzielczości. Należy zbadać grupę docelową naszego serwisu, z jakich rozdzielczości korzysta. Jeśli coraz więcej osób zaczyna korzystać z większych ekranów, to warto przemyśleć sposób prezentacji treści na tych rozdzielczościach. O ile obecnie projektowanie na ekrany smartphone’ów jest obowiązującym standardem, to projektowanie na ogromne rozdzielczości jest jeszcze innowacją. Możliwe, że za jakiś czas będzie tak samo standardowe jak stosowanie metodyki responsive web design na małych rozdzielczościach?
Kilka interesujących propozycji dla serwisów e-commerce.