O dostępności na różne sposoby

Dostępność serwisów WWW rozumieć można na wiele sposobów, oczywiście im szerzej na nią patrzymy tym lepiej.

Zwróćcie uwagę na takie aspekty dostępności:

  • Dostępność czasowa – czy Wasz serwis jest ciągle dostępny? Czy serwery działają poprawnie i czy w razie awarii jest określona procedura postępowania?

  • Niepełnosprawni – czy osoby niewidome i niedowidzące mogą korzystać z serwisu za pomocą screenreaderów (oprogramowanie udźwiękawiające)? Dostępność serwisu dla niepełnosprawnych szybko można sprawdzić za pomocą narzędzia takiego jak http://www.contentquality.com/. Minimalnym wymogiem rekomendowanym przez Unię Europejską jest zgodność z normą WCAG na poziomie 1 (WAI-A).

  • Osoby starsze – to już 15% populacji, oni także coraz częściej korzystają z Internetu. Powinnismy zwrócić uwagę aby narzędzia nawigacyjne nie stanowiły dla nich problemów. Dobrym ułatwieniem dla tej grupy osób są punkty startowe, wprowadzenia opisowe, mapa serwisu oraz łatwa możliwość uzyskania pomocy telefonicznej.

  • Ostatnią grupą na jaką koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest coraz większa liczba użytkowników wybierających inne niż Internet Explorer przeglądarki. W moim środowisku pracy już tylko około 15% osób używa przeglądarki Microsoftu. Jesteśmy już wszyscy pewni, że wśród przeglądarek zapanuje znów większa różnorodność. Trzeba zatem brać pod uwagę wszystkie wiodące przeglądarki i platformy. Strona powinna dobrze prezentować się także na urządzeniach przenośnych i w trybie tekstowym. Można skorzystać z narzędzia typu Browsercam.com to zgrubnego sprawdzenia jak prezentuje się serwis. Następnie możecie skorzystać z emulatorów platform mobilnych (telefony, MDA, PDA, Palm) aby połączyć się za ich pomocą z serwisem i sprawdzić jak działa. Przeglądarkę tekstową potrafi emulować Opera, można zatem ustawić w niej odpowiedni widok aby przekonać się o tym jak strona wygląda bez grafiki.
  • Dostępność rozumiem też jako maksymalną prostotę propagacji informacji, które publikujecie. Najlepszym przykładem jest tutaj format RSS, który umożliwia pobierania informacji z serwisu i wyświetlanie ich np. na pulpicie. Jeśli dane w waszym serwisie przechowywane są w formie XML bez trudu możecie wygenerować z nich kanały RSS a wtedy wasi użytkownicy lub inne serwisy będą mogły bezpośrednio pobierać informacje. By sprawdzić jak działają kanały RSS wystarczy pobrać jeden z darmowych czytników a następnie znaleźć interesujące kanały korzystając z serwisu w stylu http://rss.mrok.org/
0 odpowiedzi

Odpowiedz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *