W Internecie trudniej nawigować
W świecie realnym zazwyczaj nawigacja nie sprawia nam problemu. Codziennie trafiasz w wiele miejsc i odnajdujesz wiele rzeczy. Dlaczego w Sieci ludzie mają z tym aż tyle problemów?
- Brak pojęcia skali, nie wiesz jak duża jest witryna więc trudno określić ile czasu może zająć jej przeszukanie.
- Nieintuicyjne, trudne do wyobrażenia sobie określanie pozycji i kierunku. W świecie realnym nie ma hiperpołączeń pozwalających skakać w dowolne miejsca w przestrzeni.
- Surfowanie po Internecie z natury jest stanem pewnego zagubienia – często trafiamy na nowe miejsca a znane nam miejsca są często przebudowywane.
Oczywiście pomysłów na ułatwienia w nawigacji jest masa. Coraz częściej stosowane są punkty startowe. Punkty startowe są elementami strony głównej, które prowadzą w głąb struktury serwisu. Dzięki temu użytkownikom łatwiej odnaleźć najczęściej poszukiwane elementy serwisu. Punkty startowe pokazują też co na stronie można znaleźć i zrobić. Dzięki temu pozwalają na szybkie zapoznanie się z najważniejszymi elementami całego serwisu.
Pamiętaj też o badaniach Nielsena mówiący, że aż 30% wszystkich kliknięć w Internecie to kliknięcie przycisku Wstecz. To także kolejny argument by unikać ramek i nawigacji opartej na Flash – te elementy mogą utrudniać nawigowanie za pomocą przycisku Wstecz.
Odpowiedz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!