Jak pisać, żeby użytkownik nie zwariował

Jak pisać, żeby użytkownik nie zwariował

Trendy UX mówią o wzroście znaczenia typografii, które jest większe z roku na rok. Krój czcionki, jej wielkość to idealny sposób na wyróżnienie naszego produktu, jednak nie należy zapominać o użyteczności. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy najczęstsze błędy typograficzne popełniane na stronach internetowych.

 

Gdzie popełniamy błędy? 

  • za mały tekst
  • zbyt mała interlinia
  • za mały kontrast między czcionką a tłem
  • nieoczywiste linki
  • justowanie
  • używanie fontów, które nie mają polskich znaków
  • używanie szeryfowych fontów na stronach www

 

Za mały tekst

Znaczna część użytkowników nie jest w stanie przeczytać drobnego tekstu. Teksty pisane mniejszą czcionką niż 14 są mało czytelne i mogą frustrować użytkowników. Należy pamiętać, że osoba czytająca nie powinna być zmuszona do powiększenia strony w celu jej przeczytania, dlatego należy stosować optymalną wielkość fontu ok. 14-16 px.

 

Wielkość czcionki

Czcionka Arial wielkość 13 i 16 pikseli

 

Zbyt mała interlinia

Standardowa interlinia w HTMLU jest zbyt mała. Zwiększmy ją do 150%. W ten sposób paragrafy nie będą się zlewać w szare bloki a sam tekst będzie wygodniejszy w czytaniu.

Interlinia

Interlinia standardowa 125% i powiększona 150%

 

 

Za mały kontrast między czcionką i tłem

Teksty na stronie powinny odróżniać się od tła, ponieważ za mały kontrat pomiędzy tymi elementami powoduje nieczytelność tekstów. Przyjmuje się, że kontrast powinien być w stosunku 4,5:1. Dodatkowo teksty na stronie nie powinny być w kolorze czerwonym i zielonym z uwagi na użytkowników, którzy cierpią na ślepotę barw, np. daltonizm.

 

Kontrast

Kontrast czcionki i tła

 

Nieoczywiste linki

Konstruując teksty, w których zawarte są linki, należy wyraźnie wyróżnić je  od pozostałego tekstu, aby użytkownik wiedział, że są to elementy aktywne (klikalne). Powinno się stosować jeden styl dla linków w obrębie całej strony, aby użytkownik mógł szybko je identyfikować.

 

Linki

Nieoczywiste, mało widoczne linki

 

Nie justuj tekstu w wąskich kolumnach

Dla wierszy, w których jest 40-50 znaków, wyrównanie do obu marginesów jednocześnie (wyjustowanie) nie powinno być stosowane. Wyjustowywanie odbywa się przez modyfikacje odległości międzywyrazowych. W niektórych wierszach stawałyby się bardzo duże, tworząc olbrzymie dziury w tekście.

 

Justowanie

Nieprawidłowe justowanie

 

Używanie fontów, które nie mają polskich znaków

Przy wyborze fontu na naszą stronę należy sprawdzić czy jest on dostosowany do wersji języka strony. Jeśli zastosujemy font, który nie zawiera polskich znaków, w naszym tekście mogą pojawić się znaki, które znacznie utrudnią czytelność tekstu, np. “###ty” zamiast “żółty”.

 

Używanie szeryfowych fontów na stronach www

Czcionki szeryfowe zazwyczaj używa się do nagłówków. Jednak do pozostałych tekstów zaleca się stosowanie fontów bezszeryfowych, ponieważ są lepiej czytelne na ekranach wyświetlaczy.

 

Źródła:

http://www.psychology.nottingham.ac.uk/staff/mxh/Papers/Dyson%20&%20Haselgrove%20%282001%29.pdf

http://www.slideshare.net/JustinSlack/typography-and-user-experience-ux-craft-2014

http://usabilitygeek.com/12-typography-guidelines-for-good-website-usability/

http://wcag20.widzialni.org/kontrast-minimalny,new,mg,165,172.html,71

0 odpowiedzi

Odpowiedz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *