World Usability Day 2011

W tym roku ponownie organizujemy World Usability Day. Tematem przewodnim wydarzenia jest edukacja i projektowanie dla zmiany społecznej.

World Usability Day odbędzie się 17 listopada we Wrocławiu. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej konferencji pod adresem: www.wud2011.pl

Tematem tegorocznej imprezy jest  projektowanie dla zmian społecznych oraz edukacja społeczeństwa związana z rozwojem technologii.

Społeczeństwo się zmienia, mamy dużo większą siłę oddziaływania na bliższe i dalsze otoczenie niż kilka-kilkanaście lat temu. Na przykład, każda decyzja polityczna może wiązać się z silną reakcją społeczeństwa, z którą politycy muszą się liczyć. Coraz bardziej popularne staje się dziennikarstwo społeczne – nie jesteśmy już odbiorcami treści, a coraz częściej jej kreatorami.

Gdyby wtedy były demotywatory....

Trudno sobie wyobrazić pracę bez korzystania z poczty elektronicznej, a przecież 20 lat temu nie było o tym mowy. Dokumenty tworzono ręcznie lub na maszynach do pisania, nie było elektronicznych baz danych czy ogólnodostępnych faksów.

Dużą zmianą jest możliwość korzystania z karty kredytowej, nie ma już konieczności używania gotówki – nie musimy chodzić na pocztę aby zapłacić rachunki.

Zmienił się również nasz sposób zdobywania wiedzy. Nie sięgamy tak często do książkowych encyklopedii. Mamy Google oraz Wikipedię. Szukając słów w obcym języku coraz częściej korzystamy z Google Translate lub z wyszukiwarki Google. Nawet słownik ortograficzny został zastąpiony przez Internet.

Zmieniają się zabawki dla dzieci. Kiedyś dzieci bawiły się misiami, lalkami a teraz mamy do czynienia z zabawkami interaktywnymi, które umożliwiają naukę poprzez zabawę oraz poznawanie świata. Dziecko od małego ma do czynienia z technologią i dzięki temu jest ona dla niego dużo naturalniejsza niż dla człowieka dorosłego, który dorastał w zupełnie innych warunkach. Ciekawe, jacy będą przyszli projektanci oswojeni tak bardzo z technologią?

 

woogie

Woogie to ciekawy przykład tego, w jaki sposób dziecko może bezpiecznie korzystać z telefonu iPhone. http://mashable.com/2010/10/08/woogie/

Produkty tego typu nie muszą służyć jedynie do zabawy. IPad jest z powodzeniem wykorzystywany w pracy z dziećmi autystycznymi i ma za zadanie znacznie ułatwić komunikację pomiędzy chorym dzieckiem a dorosłym.

Przez obecność nowych technologii w naszym życiu zmieniamy się i ewoluujemy. Zaczynamy używać innego języka (WNT 2 TLK?), korzystać z emotikonów nawet na tradycyjnych kartkach papieru.

 

Wyzwania projektowe

Projektując w dzisiejszych czasach tak naprawdę nie wiemy, co będzie się działo z naszym projektem w przyszłości oraz jakie technologie pojawią się za rok czy dwa.

Przykładem trudności w ocenie możliwości danego produktu mogą być wiadomości tekstowe. Komórkowe wiadomości tekstowe powstały w 1980 roku i służyły do tego by poinformować, że użytkownik otrzymał maila. Twórca aplikacji zrobił własne badania i stwierdził, że większość sentencji ma poniżej 160 znaków i ta właśnie liczba wydała mu się najsensowniejsza.

Okazuje się, że w przypadku pisania SMSów liczba 160 jest zdecydowanie za mała.

Inną ważną kwestią jest projektowanie dla osób starszych. Wyobcowanie i niezrozumienie tego o czym mówi młodsze pokolenie to tylko jeden z problemów, z którymi muszą się borykać seniorzy. Zresztą, w przyszłości ten problem straci na znaczeniu, ponieważ w wiek starszy wejdą osoby, które będą już zaznajomione z technologią. Jednak nadal pozostaną problemy obniżonej motoryki, problemów ze wzrokiem, gorszą pamięcią krótkotrwałą. Będzie to duże wyzwanie dla projektanta, zwłaszcza, że społeczeństwo starzeje się i seniorzy będą grupą docelową, której nie da się pominąć.

Jak zmieniać świat

Projektanci w różny sposób próbują wpłynąć na nasze zachowanie. Przykładem może być brak przycisku „dislike” na Facebooku. Serwis ten konsekwentnie  zachęca ludzi do pozytywnych zachowań i pozytywnego zaangażowania.

Steve Jobs, tworząc iPhona, sprawił, że inne telefony stały się nudne i pozbawione wielu potrzebnych funkcji. Nasz sposób korzystania z telefonów komórkowych nie ogranicza się już tylko do  wykonywania połączeń. Teraz jest to przede wszystkim narzędzie komunikacji, organizujące naszą pracę, a także potrafiące pomóc nas odnaleźć, czy nawet uratować życie.

Do interfejsów gestowych i dotykowych przyzwyczajamy się coraz bardziej. Obserwując interakcje użytkowników ze starszą wersją Kindle miałam okazje zobaczyć, że praktycznie wszystkie osoby z przyzwyczajenia próbowały dotykać ekranu, który wcale nie był dotykowy. Kindle również zmienia nasze podejście do książek i zachęca nas (chociażby darmowym Internetem) do tego by je pobierać.

Zmiany w społeczeństwie mają wiele pozytywnych aspektów. Mamy możliwość komunikacji z osobami mieszkającymi daleko od nas, poznawania innych kultur i uczenia się od nich. Możliwe, że w przyszłości szok kulturowy nie będzie dla nas tak trudnym przeżyciem.

Przykładem próby zwiększenia świadomości ludzi i ich edukacji może być ciekawa akcja Slaveryfootprint, który ma za zadanie poinformować ilu niewolników pracuje na nasze utrzymanie – http://slaveryfootprint.org/

Akcje takie jak Nakarmpsa z Szerokiem czy Pajacyk przynoszą wymierne korzyści potrzebującym. Serwis Pajacyk pomógł ponad 40 tysiącom dzieci, akcja Nakarmpsa nie tylko pomogła nakarmić psy w schroniskach, ale również spowodowała wzrost adopcji i zwróciła uwagę na problem niechcianych zwierząt i przepełnionych schronisk. Ludzie widząc zdjęcie psa i klikając przycisk „Nakarm” wiązali się w jakiś sposób z nim emocjonalnie i łatwiej było im podjąć decyzje o ewentualnym zabraniu psa ze schroniska.

Zmiana społeczna jakiej jesteśmy od kilkunastu lat obserwatorami jest ogromna. Ludzie zmieniają swoje nawyki oraz to, w jaki sposób się komunikują i jak wykonują dane czynności. Ponadto, zmienia się nasza kultura. Jest to duże wyzwanie dla kreatorów nowych technologii – z jednej strony muszą się oni dostosowywać na bieżąco do zmiennego otoczenia, w którym nowości w ciągu kilku miesięcy stają się historią i projektować na coraz to nowsze urządzenia i platformy szybko ucząc się je rozumieć.

Podczas tegorocznego World Usability Day będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób świadomie i odpowiedzialnie projektować oraz uwzględniać zmiany w technologii, jakie dokonują się na naszych oczach. Zapraszamy już 17 listopada do Wrocławia!

 

1 odpowiedz

Odpowiedz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *