Usability dopomina sie o RIA (zaproszenie na blog.flextech.pl)

Janmedia angażuje się w promocję RIA. Ten wpis jest jednocześnie zaproszeniem na bloga flextech.pl.

Różnica w projektowaniu serwisów www i aplikacji webowych przybiera na znaczeniu wraz z rozwojem środowisk RIA. Temat staje się interesujący dla środowiska usability – powstają zalecenia projektowe oraz metody badawcze dotyczące użyteczności aplikacji RIA. Swoje dwa ostatnie podcasty tematowi poświęcił Jared Spool.

Jared wyróżnia w strukturze aplikacji webowych dwa główne elementy – hub oraz wywiad (interview). Hub jest centralnym miejscem w którym znajdują się informacje na których dokonuje się działań (przykład huba to lista todo lub lista maili). Po wykonaniu operacji wraca się do huba. Wywiad jest natomiast procesem gdzie użytkownik odpowiada na kolejne pytania i przechodzi kolejne kroki procesu. Większość aplikacji łączy oba elementy. Niżej (za publikacją UIE) propozycja wizualizacji huba i wywiadu.

interview.jpg

Na stronach firmy Jareda – UIE, kupić można dwie publikacje omawiające metody projektowania aplikacji webowych: The Designer’s Guide to Web Applications, Part II
Web Apps Tour 2007: Learning from Successful Designs
, The Designer’s Guide to Web Applications, Part I
Structure and Flows
. Warto wspomnieć, że UIE udostępnia za darmo po jednym rozdziale z każdej publikacji.

Aplikacjami Webowymi zajął się też Jakob Nielsen. Nazywany niekiedy „Wałęsą usability” ze względu na dość siermiężne i ortodoksyjne przekonania :). W każdym razie, gdy Nielsen o czymś pisze światek usability zawsze poddaje to dyskusji i jest to cenne samo w sobie. Jakob Nielsen w tym roku pierwszy raz opublikował swoje Top-10 Design Mistakes w odniesieniu do aplikacji (wcześniej zestawienia tego typu dotyczyły serwisów www).

Przyjrzyjmy się bliżej kilku z głównych błędów jakie zostały zdefiniowane w publikacji Nielsena – więcej na blogu flextech.pl.

0 odpowiedzi

Odpowiedz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *