Dobra wyszukiwarka

Relatywnie czę™sto udaje mi się™ obserwować‡ problemy użytkowników z wyszukiwarkami i wyszukiwaniem. W wielu zastosowaniach (np. w wielu ecommerce) wyszukiwarka jest głównym narzę™dziem nawigacji, problemy z wyszukiwarką… mogą… oznaczać‡ duże problemy z serwisem.


Zacznijmy od tego, że dla użytkownika wszystko co wygląda jak pole tekstowe i przycisk sugerujący akcję™ „Szukaj” jest wyszukiwarką…. Powoduje to miedzy innymi nagminne mylenie formularza zapisania do newslettera z wyszukiwarką….

Warto zwrócić uwagę na kilka klasycznych porad odnoszących się™ do wyszukiwarki.

  • Kolejny raz trzymaj się™ konwencji -“ większość‡ osób poszukuje sł‚owa – Szukaj, nie używaj jego mniej popularnych synonimó‚w: ZnajdźŸ, Szybkie wyszukiwanie
  • Jeś›li jako etykietę™ bloczka używasz słowa „žSzukaj” to na przycisku możesz umieścić‡ sł‚owo „žStart” . Niemniej w USA jest to dużo popularniejsze rozwiązanie niż w Polsce.
  • Nie trzeba już edukować‡ użytkowników tekstami typu „Wpisz sł‚owo kluczowe”.
  • Uwaga: upewnij się, że użytkownik zna zakres wyszukiwania! Domyś›lnie bezpiecznie jest ustawić‡ wyszukiwanie w cał‚ej witrynie.
  • Każde dodatkowe pole konfiguracji wyszukiwarki może sprawiać‡ użytkownikom trudności -“ dobra wyszukiwarka to prosta wyszukiwarka. Zobacz na wiodą…ce sklepy internetowe.
  • Można zaobserwować‡, że im dłuższe pole wyszukiwania tym dł‚uższe zapytanie wpisują… użytkownicy, dzię™ki temu otrzymują… bardziej precyzyjne wyniki.
  • Wydaje się, że prostsze dla użytkownikó‚w jest umieszczenie filtrowania i wyszukiwania zaawansowanego dopiero na stronach wynikó‚w.
0 odpowiedzi

Odpowiedz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *